Panthers Official Sponsor

Varsity Wrestling · Boys Varsity Wrestling finishes 14th place at Andy Bates Freshman Invitational


  Place Points
Clay High School 1st 232
Whitmer High School 2nd 177
Swanton High School 3rd 152
Archbold High School 4th 102
Northview High School 5th 77
Liberty Benton High School 6th 76
Lake High School 7th 70
Perrysburg High School 8th 66
Start High School 9th 48
Bowling Green High School 10th 43
Southview High School 11th 42
Springfield Local High School 12th 38
St. Francis De Sales High School 13th 31
Maumee High School 14th 9

35th Annual Andy Bates Freshman Invitational results:

106: 1×6 Placers
1st Donald Wingate 9, Whitmer
2nd Toran Schroyer 9, Lake
3rd Orlo Horsley 9, Clay
4th Derrick Cook 9, Swanton
5th Riley P:eterson 9, Liberty-Benton

113: 1×6 Placers
1st Killian Cannon 9, Syl. Southview
2nd Jackson Sterling 9, Perrysburg
3rd Gabe Hanley 9, Syl. Northview

120: 2×5 Placers
1st Teegan Scott 9, Whitmer, md12-4
2nd Zeth Zawodni 9, Swanton
3rd Brody Schuppenies 9, Perrysburg, Dec 8-3
4th Greg Musselman 9, Liberty-Benton
5th Levi Beat 9, Clay, Fall 0:38
6th Damien Miller 9, Bowling Green

126: 2×4 Placers
1st Seth Meinke 9, Clay, Fall 1:59
2nd Ezekial Miller 09, Archbold
3rd Justin Utterback 9, St. Francis, Fall 4:07
4th Terrick Goldsmith 9, Whitmer
5th Ashtin Latta*CL 9, X2, Fall 0:55
6th Cameron Jones 9, Start

132: 2×4 Placers
1st Gabe Walentowiski 9, Clay, Fall 0:56
2nd Cole Dodson 9, Springfield
3rd Maurce Torrico 9, Syl. Northview, Fall 0:35
4th Kyle Ruhl*NO 9, X2
5th Josh Nofzinger 09, Archbold, Dec 9-2
6th Sean White*NO 9, X1

138: 2×5 Placers
1st Devan Savage-Brown 9, Bowling Green, Dec 7-3
2nd T.J. Lajti 9, Clay
3rd Owen Richards 9, Syl. Northview, Fall 0:37
4th Eric Marsh*NO 9, X1
5th Jake Schmidt 9, Syl. Southview, tf18-3
6th Dominic Maletich*CL 9, X2

145: 1×6 Placers
1st Hunter Schmoekel 9, Start
2nd John Zachel 9, Clay
3rd Logan Moore 09, Archbold
4th Clark O’Neil 9, St. Francis

152: 1×6 Placers
1st Ian Saunders 9, Swanton
2nd Carson Meyer 09, Archbold
3rd Ryan VanDenDoleweert 9, Lake
4th Gabe Moreda*LA 9, X1
5th Josh Fritch 9, Syl. Southview

160: 2×4 Placers
1st Ali Chouaib 9, Whitmer, Fall 4:44
2nd Nate Howard 9, Clay
3rd Johnathon Yoder 09, Archbold, Fall 0:43
4th Maxx Peace 9, Syl. Northview
5th Connor Haar 9, Perrysburg, Fall 1:33
6th Jake Dukes 9, Liberty-Benton

170: 2×5 Placers
1st Austin Liner*NO 9, X1, Fall 0:31
2nd Justin Tolles 9, Clay
3rd Antwain Williams 9, Whitmer, Fall 3:37
4th Jesse Ash 9, Lake
5th Caleb Ranzau 09, Archbold, Fall 0:49
6th Jacob Shepard 9, Syl. Northview

182: 4×4 Placers
1st Nathan DiRe 9, Liberty-Benton, Fall 1:27
2nd Caleb Mullican 9, Clay
3rd Dylan Mersch*LB 9, X3, Fall 1:48
4th Marcus Mix 9, Swanton
5th Brayden Butzin 9, Perrysburg, Fall 3:49
6th Cameron Dodd 9, Whitmer

195: 1×6 Placers
1st Connor Cass 9, Swanton
2nd Korbin Miller 9, Clay
3rd Reece Wawrzyniak 9, Maumee

285: 1×6 Placers
1st Brody Stevens 9, Swanton
2nd Bruno Teodorovic 9, Whitmer
3rd Darius Latimer*ST 9, X1
4th Matthew Berger 9, Liberty-Benton
5th Austin Balonek 9, Springfield
6th Safe Al-Haddad 9, Start