Boys Varsity Track · Boys Track Takes Top Honors at Lake / Northwood / Maumee Tri-Meet


4×800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lake 9:34.00 5
1) #237 Keaton Heckman 10 2) #220 Thomas Urbina 10
3) #229 Devon Bobak 11 4) #222 Timmy Walker 12
2 Northwood 9:46.00 3
1) #714 Antonio Garcia 11 2) #713 J.J. Poiry 11
3) #703 Logan Urbanyi 10 4) #719 Max Closson 9
3 Maumee 10:42.00
1) #28 Isaac Tolbert 10 2) #15 Tyler Magers 10
3) #3 Karl Ludwig 9 4) #1 Eric Board 9

110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals H# Points
=======================================================================
1 # 718 Joey Heise 12 Northwood 16.50 1 5
2 # 18 Carlos Rodela 12 Maumee 17.50 2 3
3 # 709 Colton Falk 12 Northwood 18.03 1 2
4 # 723 Armando Rodriguez 10 Northwood 19.00 1 1
5 # 710 Jimmy Jablonski 11 Northwood 19.20 1
6 # 712 Josh Hannum 11 Northwood 19.50 1
7 # 4 Isaiah Wrighten 10 Maumee 19.53 2
8 # 215 Sam Herman 11 Lake 19.60 1
9 # 210 Gabe Garcia 11 Lake 19.70 1
10 # 209 Eric Anderson 10 Lake 20.00 2
11 # 204 Brian Haslinger 9 Lake 21.60 2

100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals H# Points
=======================================================================
1 # 716 Demond Marks 10 Northwood 11.25 1 5
2 # 6 Cornell Lawrence 10 Maumee 11.38 3 3
3 # 25 Carlton Mathis Jr 10 Maumee 11.40 2 2
4 # 708 Anthony Williams 11 Northwood 11.50 1 1
5 # 205 Christian Hunterm 12 Lake 11.97 1
6 # 705 Micky Asad 9 Northwood 12.00 1
7 # 27 Yedidyah Ephraim 9 Maumee 12.40 3
7 # 2 Austin Gast 9 Maumee 12.40 2
9 # 702 Andrew Moore 9 Northwood 13.10 1
10 # 13 Tyler Welter 11 Maumee 13.20 3
10 # 218 Mark Garcia 10 Lake 13.20 1
12 # 201 Kaleb Rucker 9 Lake 13.50 1
13 # 207 Dustin Guy 10 Lake 13.60 1
14 # 707 John Hageman 9 Northwood 13.70 2
15 # 701 Marcos Guillen 9 Northwood 13.80 2
16 # 20 Arthur Lonas III 9 Maumee 14.50 2
17 # 26 Matthew Adamson 9 Maumee 15.10 2
18 # 203 Alberto Rodriguez 10 Lake 15.20 2
19 # 34 Travis Hester 11 Maumee 25.57 2

4×200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Northwood 1:40.00 5
1) #708 Anthony Williams 11 2) #716 Demond Marks 10
3) #717 Jay Moten 10 4) #711 Jon Lucas 12
2 Northwood ‘B’ 1:44.80
1) #705 Micky Asad 9 2) #710 Jimmy Jablonski 11
3) #709 Colton Falk 12 4) #720 Welden Hannum 10
3 Lake 1:46.70 3
1) #208 Aaron McKee 12 2) #212 Zack Lombardo 10
3) #213 Nick Perry 11 4) #205 Christian Huntermark 12
4 Maumee 1:49.70
1) #2 Austin Gast 9 2) #17 Alex Drown 11
3) #24 Alexander Leasor 9 4) #27 Yedidyah Ephraim 9
5 Northwood ‘C’ 1:53.00
1) #706 Adrian Xaiyarath 9 2) #702 Andrew Moore 9
3) #707 John Hageman 9 4) #704 Joey Yarad 9

1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 # 237 Keaton Heckman 10 Lake 5:08.00 5
2 # 222 Timmy Walker 12 Lake 5:16.00 3
3 # 713 J.J. Poiry 11 Northwood 5:18.00 2
4 # 28 Isaac Tolbert 10 Maumee 5:32.00 1
5 # 719 Max Closson 9 Northwood 5:37.00
6 # 220 Thomas Urbina 10 Lake 5:54.00
7 # 703 Logan Urbanyi 10 Northwood 5:56.00
8 # 236 Ryan VanDenDolwer 10 Lake 6:04.00
9 # 16 Tylar Menning 9 Maumee 6:41.00

4×100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Northwood ‘C’ 46.59 5
1) #728 Dravyn Luna 10 2) #727 River Emmert 11
3) #726 Josh Croley 11 4) #724 D.J. Wishon 12
2 Maumee 47.50 3
3 Lake ‘B’ 51.53
4 Northwood 51.75
1) #708 Anthony Williams 11 2) #717 Jay Moten 10
3) #718 Joey Heise 12 4) #716 Demond Marks 10

400 Meter Dash
======================================================================
Name Year School Finals H# Points
=======================================================================
1 # 33 Sam LaChapelle 12 Maumee 53.39 2 5
2 # 711 Jon Lucas 12 Northwood 55.50 1 3
3 # 208 Aaron McKee 12 Lake 1:00.00 1 2
4 # 229 Devon Bobak 11 Lake 1:01.59 1 1
5 # 2 Austin Gast 9 Maumee 1:01.70 1
6 # 24 Alexander Leasor 9 Maumee 1:03.00 2
7 # 701 Marcos Guillen 9 Northwood 1:06.70 1
8 # 27 Yedidyah Ephraim 9 Maumee 1:12.30 1
9 # 20 Arthur Lonas III 9 Maumee 1:14.00 1
10 # 34 Travis Hester 11 Maumee 2:12.00 2

300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals H# Points
=======================================================================
1 # 718 Joey Heise 12 Northwood 43.37 1 5
2 # 19 Robert East 12 Maumee 45.16 1 3
3 # 210 Gabe Garcia 11 Lake 48.12 1 2
4 # 18 Carlos Rodela 12 Maumee 48.16 1 1
5 # 709 Colton Falk 12 Northwood 49.53 1
6 # 3 Karl Ludwig 9 Maumee 50.32 2
7 # 712 Josh Hannum 11 Northwood 50.97 1
8 # 723 Armando Rodriguez 10 Northwood 52.50 1
9 # 4 Isaiah Wrighten 10 Maumee 52.59 2
10 # 215 Sam Herman 11 Lake 55.06 1
11 # 204 Brian Haslinger 9 Lake 56.25 2
12 # 209 Eric Anderson 10 Lake 58.03 2

800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 # 237 Keaton Heckman 10 Lake 2:22.20 5
2 # 714 Antonio Garcia 11 Northwood 2:25.80 3
3 # 713 J.J. Poiry 11 Northwood 2:26.30 2
4 # 10 J.P. Wagner 9 Maumee 2:27.50 1
5 # 719 Max Closson 9 Northwood 2:30.10
6 # 28 Isaac Tolbert 10 Maumee 2:33.40
7 # 236 Ryan VanDenDolwer 10 Lake 2:37.30
8 # 703 Logan Urbanyi 10 Northwood 2:37.60
9 # 221 Zack Hornyak 12 Lake 2:37.90

200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals H# Points
=======================================================================
1 # 22 Kyle Robinson 12 Maumee 23.97 3 5
2 # 25 Carlton Mathis Jr 10 Maumee 24.00 3 3
3 # 6 Cornell Lawrence 10 Maumee 24.08 2 2
4 # 711 Jon Lucas 12 Northwood 24.35 1 1
5 # 720 Welden Hannum 10 Northwood 25.41 1
6 # 705 Micky Asad 9 Northwood 25.72 1
7 # 213 Nick Perry 11 Lake 26.00 1
8 # 24 Alexander Leasor 9 Maumee 26.22 3
9 # 2 Austin Gast 9 Maumee 26.37 3
10 # 201 Kaleb Rucker 9 Lake 26.68 2
11 # 704 Joey Yarad 9 Northwood 26.91 1
12 # 212 Zack Lombardo 10 Lake 26.94 1
13 # 207 Dustin Guy 10 Lake 27.06 2
14 # 27 Yedidyah Ephraim 9 Maumee 27.31 3
15 # 706 Adrian Xaiyarath 9 Northwood 27.50 2
16 # 702 Andrew Moore 9 Northwood 27.62 1
17 # 13 Tyler Welter 11 Maumee 28.15 2
18 # 701 Marcos Guillen 9 Northwood 28.25 2
19 # 707 John Hageman 9 Northwood 28.26 2
20 # 203 Alberto Rodriguez 10 Lake 31.16 2
21 # 26 Matthew Adamson 9 Maumee 31.69 3
22 # 20 Arthur Lonas III 9 Maumee 31.70 3

3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 # 1 Eric Board 9 Maumee 11:16.75 5
2 # 220 Thomas Urbina 10 Lake 12:48.00 3
3 # 719 Max Closson 9 Northwood 13:00.00 2

4×400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Maumee 3:56.70 5
1) #19 Robert East 12 2) #17 Alex Drown 11
3) #22 Kyle Robinson 12 4) #33 Sam LaChapelle 12
2 Northwood 4:00.25 3
1) #718 Joey Heise 12 2) #711 Jon Lucas 12
3) #717 Jay Moten 10 4) #712 Josh Hannum 11
3 Lake 4:06.30
1) #205 Christian Huntermark 12 2) #208 Aaron McKee 12
3) #229 Devon Bobak 11 4) #222 Timmy Walker 12
4 Northwood ‘B’ 4:32.00
1) #706 Adrian Xaiyarath 9 2) #720 Welden Hannum 10
3) #704 Joey Yarad 9 4) #714 Antonio Garcia 11

Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 # 239 Joe Muetze 12 Lake 39-11.00 5
2 # 49 Michael Helminski 11 Maumee 39-03.00 3
3 # 231 Caleb Mullican 10 Lake 38-03.00 2
4 # 50 Christian Mitchel 10 Maumee 36-05.00 1
5 # 32 Nick Tucker 12 Maumee 35-10.00
6 # 726 Josh Croley 11 Northwood 33-10.00
7 # 40 Joseph Mena-Bonil 10 Maumee 32-09.00
8 # 728 Dravyn Luna 10 Northwood 31-05.00
9 # 3 Karl Ludwig 9 Maumee 29-02.00
10 # 727 River Emmert 11 Northwood 28-03.00
11 # 15 Tyler Magers 10 Maumee 28-01.00
12 # 28 Lee Hessell 11 Maumee 26-10.00
13 # 243 Dakotah Bunn 12 Lake 26-09.00
14 # 724 D.J. Wishon 12 Northwood 26-02.00
15 # 35 Peter Wiley 11 Maumee 25-05.50
16 # 41 Dawson Swearingen 11 Maumee 25-04.00
17 # 233 Trevor Berfield 9 Lake 24-04.50
18 # 241 Riley Sutter 9 Lake 24-02.50
19 # 246 Rick Hodgson 11 Lake 23-02.00
20 # 236 Austin Greene 10 Lake 23-01.50
21 # 234 Andon Bringman 9 Lake 22-05.00
22 # 235 Zac Clouse 12 Lake 21-10.00

Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 # 50 Christian Mitchel 10 Maumee 116-09 5
2 # 49 Michael Helminski 11 Maumee 102-07 3
3 # 239 Joe Muetze 12 Lake 94-09 2
4 # 231 Caleb Mullican 10 Lake 94-05 1
5 # 28 Lee Hessell 11 Maumee 94-02
6 # 15 Tyler Magers 10 Maumee 92-06
7 # 726 Josh Croley 11 Northwood 85-01
8 # 710 Jimmy Jablonski 11 Northwood 84-09
9 # 728 Dravyn Luna 10 Northwood 83-04
10 # 727 River Emmert 11 Northwood 82-06
11 # 3 Karl Ludwig 9 Maumee 80-06
12 # 32 Nick Tucker 12 Maumee 80-00
13 # 40 Joseph Mena-Bonil 10 Maumee 78-11
14 # 243 Dakotah Bunn 12 Lake 77-09
15 # 35 Peter Wiley 11 Maumee 71-09
16 # 724 D.J. Wishon 12 Northwood 71-04
17 # 234 Andon Bringman 9 Lake 70-00
18 # 241 Riley Sutter 9 Lake 69-11
19 # 236 Austin Greene 10 Lake 65-07
20 # 246 Rick Hodgson 11 Lake 58-00
21 # 41 Dawson Swearingen 11 Maumee 56-07
22 # 233 Trevor Berfield 9 Lake 43-04

High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 # 717 Jay Moten 10 Northwood 5-10.00 5
2 # 19 Robert East 12 Maumee J5-10.00 3
3 # 208 Aaron McKee 12 Lake 5-06.00 2
4 # 18 Carlos Rodela 12 Maumee 5-04.00 1
5 # 706 Adrian Xaiyarath 9 Northwood J5-04.00
6 # 27 Yedidyah Ephraim 9 Maumee 5-00.00

Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 # 6 Cornell Lawrence 10 Maumee 18-02.00 5
2 # 712 Josh Hannum 11 Northwood 17-11.00 3
3 # 201 Kaleb Rucker 9 Lake 17-06.00 2
4 # 205 Christian Hunterm 12 Lake 17-04.00 1
5 # 720 Welden Hannum 10 Northwood 16-08.00
6 # 27 Yedidyah Ephraim 9 Maumee 16-00.00
6 # 212 Zack Lombardo 10 Lake 16-00.00
8 # 218 Mark Garcia 10 Lake 15-02.00
9 # 24 Alexander Leasor 9 Maumee 14-09.00
10 # 12 Titus Marshall 12 Maumee 14-08.50
11 # 213 Nick Perry 11 Lake 14-00.00
12 # 209 Eric Anderson 10 Lake 13-08.50
13 # 714 Antonio Garcia 11 Northwood 13-08.00
14 # 4 Isaiah Wrighten 10 Maumee 13-05.00
15 # 20 Arthur Lonas III 9 Maumee 12-10.00
16 # 703 Logan Urbanyi 10 Northwood 12-01.50

Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 # 222 Timmy Walker 12 Lake 8-00.50 5
2 # 215 Sam Herman 11 Lake 7-00.50 2.50
2 # 221 Zack Hornyak 12 Lake 7-00.50 2.50
4 # 17 Alex Drown 11 Maumee 6-00.00 0.50
4 # 241 Riley Sutter 9 Lake 6-00.00 0.50